WORLD OF WARSHIPS'IN KONSOL SÜRÜMÜ İÇİN ÇALIŞMALARA BAŞLANILDIĞI BİLİYOR MUYDUNUZ?                                                                                                    AMERİKAN UÇAK GEMİLERİ İÇİN AP DİVE BOMBER ÖZELLİĞİNİN GETİRELECEĞİNİ BİLİYOR MUYDUNUZ?                                                                                                    WG SERBEST DENEYİMLE SATIN ALINABİLECEK YENİ BİR GEMİNİN ÜZERİNDE ÇALIŞTIĞINI BİLİYOR MUYDUNUZ?                                                                                                    WG'NİN ENVANTER ÖZELLİĞİ GETİRİLDİKTEN SONRA GİZLİCE TÜM SATILABİLEN PARÇALA İNDİRİM YAPTIĞI VE İNSANLARI UYARMADAN YARI YARIYA ZARAR SOKTURDUĞUNU BİLİYOR MUYDUNUZ?                                                                                                    SIRALAMALI SEZONLARIN BU SEZON YENİDEN TİER VII OLACAĞINI BİLİYOR MUYDUNUZ?                                                                                                    JAPON DONANMASI İÇİN YENİ BİR ZIRHLI AĞACI YAYIMLANACAĞINI VE BU AĞACIN EN SON GEMİSİNİN YAMATONUN KARDEŞ GEMİSİ MUSASHI OLACAĞINI BİLİYOR MUYDUNUZ?                                                                                                    USS MISSIOURI GEMİSİ İÇİN WG'NİN SİZDEN TAM OLARAK 800.000 SERBEST DENEYİM İSTEDİĞİNİ BİLİYOR MUYDUNUZ?                                                                                                    WG'NİN ASIA SUNUCUSU İÇİN YAPTIĞI ETKİNLİKTE İNGİLİZ KRUVAZÖRLERİ İLE 100K YANGIN HASARI VERMENİZİ İSTEDİĞİNİ BİLİYOR MUYDUNUZ?                                                                                                    OYUNDA Kİ "ŞANSINI DENE" KUTUSUNDAN SİZE BİR "GREMYASHCYH" ÇIKMA OLASILIĞININ 55556 DA 1 OLDUĞUNU BİLİYOR MUYDUNUZ?                                                                                                     "ANSHAN" VE "ARIZONA"'NIN SIRALAMALI SEZONDA Kİ EN YÜKSEK KAZANMA ORANINA SAHİP GEMİLER OLDUĞUNU BİLİYOR MUYDUNUZ?                                                                                                    BU GEMİLERİ "ATAGO", "TAKAO", "BISMARCK", "CLEVELAND" VE "BENSON"'IN TAKİP ETTİĞİNİ BİLİYOR MUYDUNUZ?                                                                                                     "MURMANSK" KRUVAZÖRÜNÜN ARTIK POPÜLERLİĞİNİ YİTİRDİĞİ VE ÇOK FAZLA SATTIĞI İÇİN MARKETTEN KALDIRILACAĞINI BİLİYOR MUYDUNUZ?

Ağustos 14, 2016

Tier VII Premium Alman Zırhlısı Scharnhorst !Bir Premium gemi makalemizle daha karşınızdayım. Ele alacağımız gemi oyuna muhtemelen Alman Zırhlı ağacı ile aynı anada gelecek olan Tier VII Premium Zırhlı "Scharnhorst". Bu zırhlı, akıncı harekâtları ve "Battle Cruisers"(Dunkerque gibi zırhlı ebatlarında kruvazör) 'lar dahil olmak üzere, kruvazörlerle karşı koymak için üretildi. "Scharnhorst" üretildiğinde o zaman ki sınıfının tüm gemilerinden daha hızlıydı. Nispeten küçük kalibre olan ana silahları onun en büyük sıkıntısıydı ancak bunu hızlı dolumu ile telafi etmişti.

Her zaman olduğu gibi önce tarihsel hikayesini sizlere aktarıp sonrasında ise istatistiksel bilgilerle gemiyi tanıtacağım. Yazımız başlıyor

-Tarihsel Bilgi

"Scharnhorst" sınıfı gemiler, "Deutschland" sınıfı kruvazörlerin de dizaynı olan "Panzershiffe" dizaynın devamıdır. Çünkü Almanya hali hazırda "Versay Antlaşması"(bknz: Versay Antlaşması 1871) uyarınca uygulanan kısıtlamalara tabii idi. Ayrıca burada ki başka bir plan ise başarılı bir "Deutschland" yaratmak ve "SMS Elsass ile SMS Hessen" 'in yerini alacak gemiler üretmekti. İki dretnot öncesi gemiye "Versay Antlaşması" çerçevesinde izin verilmişti.

Scharnhost Konfigirasyonu


1930 'lu yılların başlarıydı, Fransa "Dunkerque" sınıfı gemilerin inşasına başlamıştı ve bu dizayn bir değişim başlattı. Ne zaman ki orjinal konspet olan 15 000 ila 18 000 tonluk gemilerin 9 adet 280 mm' lik topa üç kulede sahip olma olayı "Dunkerque" gemisinin "Scharnhorst" sınıfı gemilerden daha büyük olmaya başlamasıyla değişmeye başladı ve yeni bir dizayn ortaya çıktı. Yeni dizayn sonunda 330mm 'lik silahlara dayanacak zırha ve iki adet, üç namlulu ana silahlandırmaya sahip oldu. Ağırlığı neredeyse 26 000 tondu ve donanma bu tasarımdan hiç memnun değildi ancak iki gemide sipariş edildi ve bir şekilde 1934 kızağa kondu. Sadece altı ay sonra Temmuz 1934 de, "Adolf Hitler" fikrini değiştirdi ve son dizayn donanmanında desteği ile üç adet, üç namlulu 280mm ana silah olarak değişti ve ağırlığıda 35 540 tona ulaştı. Bu iki gemi bir yıl sonra tekrar kızağa girdi.

Scharnhorst limanda beklerken


En son kızağa konmasına rağmen "Gneisenau" ilk bitirilen gemi oldu. İnşası bir propoganda malzemesi olarak kullanıldı ve 1938 yılının Mayıs ayında suya indirildi. Aynı yıl testlere başlandı. "Gneisenau" sınıfında düşük bir bordaya sahipti ve ıslak bir gemi olduğunu kanıtladı. Borda kısmından su  ayrıca aynı sorun 1939 yılında suya indirilen "Scharnhorst" 'dada bulunuyordu. Yapılan birçok değişikliğe ve tamire rağmen gemiler bordalarından su almaya hep devam etti.

-Aktif Servis Hayatı

"Scharnhorst" resmi olarak testlerini Temmuz 1939 da bitirdi ve bütün değişiklikleri 1939 yılının Ağustos ayının sonuna doğru tamamlandı. İkinci Dünya Savaşı başladığında o da eğitim süresi boyunca aldığı patlama hasarlarını onartmak için "Kiel" 'e dönüyordu. Kasım ayının 21. gününde "Scharnhorst" ve "Gneisenau" kutup denizinde görev almak için emir aldı. Devriyeleri sırasında karşılaştıkları zırhlı ticaret gemisi olan "HMS Rawalpindi" 'i batırdı ve bakım için Ocak 1940 da Almanya 'ya geri döndü.

1940 yılının kışı. Scharhorst limanda beklerken.

Kuzey denizine yapılan ikinci başarısız sortiden sonra Norveç'in işgali için belirlenen zamanda limanına döndü. Nisan ayında on kadar muhrip ile tekrar suya açıldı bu Narvik'in işgalinde kapsıyordu. 9 Nisan günü "HMS Renown" ile karşılaştı ve "Gneisenau" ile "Scharnhorst" ağır deniz şartlarından çevresel hasarlar aldı.

Scharnhorst, HMS Glorious 'a ateş ederken

Limana döndükten ve tüm hasarların giderilmesinden sonra, iki gemi "Scharnhorst" ve "Gneisenau" tekrar Norveç'te ki Alman harekâtlarını desteklemek için Haziran ayında denize açıldı. 1940 yılının 8 Haziran günü "HMS Glorious" ve onun eskortları "HMS Acasta" ve "HMS Ardent" ile karşılaştılar. "HMS Glorius" 'u batırdılar ancak "Scharnhorst", "HMS Acasta" tarafından torpidolandı ve "Trondheim"(Norveçte bir liman kenti) için zorlandı. "Scharhorst" sonunda Haziran ayı içinde Almanya 'ya döndü ancak tekrar denize açılması yılın sonunu buldu.

Scharnhorst 1940 kışında Kiel limanında

Aralık 1940 'ın sonlarına doğru, "Scharnhorst" ve "Gneisenau" Atlantik 'te ki Berlin operasyonu için tekrar denize açıldı. Kötü hava koşulları onları tekrar limana dönmeye zorladı ama 22 Ocak 1941 de tekrar bir sorti yaptılar. Bu sefer Atlantik 'e girmeyi başardılar ve yol üste 22 gemi batırdılar. Mart 1941 'de işgal ettikleri Fransa 'nın "Brest" şehrine döndüler.(Kanal Hamlesi makalemde anlatmıştım) Artık RAF 'ın(Royal Air Force/ Kraliyet Hava Kuvvetleri) en favori hedeflerine haline geldiler. Bütün yılı onarım ve yeniden yükleme için harcadılar.

Kanal hamlesi sırasında Gneisenau(yakın), Scharnhorst(uzak) ve Prinz Eugen(çok uzaktaki)

Bu arada Kruvazör "Prinz Eugen" 'in 11 Şubat 1942 günü onlara katılmasıyla ünlü "Kanal Hamlesi" harekâtı olarak bilinen "Brest" limanından ayrılışları başladı. İngilizlerden kaçarken "Gneisenau" bir ve "Scharhorst" iki kez mayınlara çarptı. Tüm gemiler 13 Şubat günü Kiel limanına ulaşmayı başardı ancak "Scharnhorst" aylarını tamir altında geçirdi.

Scharnhost'un tamiri sırasında RAF tarafından çekilen Kiel limanı

1943 'ün Ocak ayına gelmeden, "Scharnhorst" nihayet denizlere dönebilmişti ve döner dönmez kutuplara Müttefik Hava ve Deniz faaliyetlerinin arttığı bilinerek gönderildi. "Scharnhorst" Mart ayına kadar "Narvik" 'de liman yapmayı başaramadı. Daha sonra "Altaflord" 'a(Norveçte bir liman kenti) gitti ve Aralık 1943 'e kadar Tirpitz için yaptığı tek bir sorti dışında limandan ayrılmadı.

Scharnhorst Altafjord limanında 1943

Son yolculuğu 25 Aralık 1943 'de başladı. Rusya 'ya bağlı iki konvoyu durdurmak için beş muhrip ile denize açıldı. Konvoylardan birini 26 Aralık günü yakaladı. "Scharnhorst" kendi muhrip ekranından çıkarak, konvoyun ekranına girdi ve "HMS Duke of York" tarafından saldırıya uğradı. "Schanhorst" top ateşlerinden ağır hasar aldı, sonrasında ile torpidolandı ve en sonunda battı.

Tier VII Alman Zırhlısı Scharnhorst

Beka Kabiliyeti: 52 600

Ana Silahlandırma: 3x3 283 mm L/54.5 Drh LC/34
 • Ana Silah Menzili: 19.9 km
 • Dolum Süresi: 20.0s (3.0rpm)
 • 180° dönüş süresi: 25s (7.2°/s)
 • YP Max Hasar: 3 200
 • ZD Max Hasar: 7 600
 • YP Yangın Şansı: %20
 • YP Mermi Hızı: -
 • ZD Mermi Hızı: -
 • Max. Dağılım: 225 m
Hava Savunma: 8x2 37 mm Flakzwilling 30, 10x1 20 mm Flak 38, 5x4 20 mm Flakviewling 38, 7x2 105 mm L/65 Dop. L C/31
 • 8x2 37 mm Flakzwilling 30 menzil/hasar: 3.5km, 20 dps
 • 10x1 20 mm Flak 38 menzil/hasar: 2.0km, 30 dps
 • 5x4 20 mm Flakviewling 38 menzil/hasar: 2.0km, 30 dps
 • 7x2 105 mm L/65 Dop. L C/31 menzil/hasar: 4.5km, 116 dps
İkincil Silahlandırma: 4 adet 105 mm L/65 Dop. L C/31
 • 105 mm L/65 Dop. L C/31 menzil/hasar: 5.0km, -
Zırh:
 • Güverte: 80-95 mm
 • Kuleler: 45-350 mm
 • Köşk: 80-350 mm
 • Baş ve kıç noktaları: 25-90 mm
Manevra Kabiliyeti:
 • Max. Hız: 30.0 kts
 • Dönüş yarıçapı: 800 m
 • Dümen Kırma Süresi: 14.5s
Gizlilik:
 • Karadan Testip: 15.2 km
 • Havadan Testip: 12.4 km
Sarf Malzemeleri: Tespit Uçağı, Onarım Ekibi

Kaynak: World of Warships Wiki

1 yorum: