WORLD OF WARSHIPS'IN KONSOL SÜRÜMÜ İÇİN ÇALIŞMALARA BAŞLANILDIĞI BİLİYOR MUYDUNUZ?                                                                                                    AMERİKAN UÇAK GEMİLERİ İÇİN AP DİVE BOMBER ÖZELLİĞİNİN GETİRELECEĞİNİ BİLİYOR MUYDUNUZ?                                                                                                    WG SERBEST DENEYİMLE SATIN ALINABİLECEK YENİ BİR GEMİNİN ÜZERİNDE ÇALIŞTIĞINI BİLİYOR MUYDUNUZ?                                                                                                    WG'NİN ENVANTER ÖZELLİĞİ GETİRİLDİKTEN SONRA GİZLİCE TÜM SATILABİLEN PARÇALA İNDİRİM YAPTIĞI VE İNSANLARI UYARMADAN YARI YARIYA ZARAR SOKTURDUĞUNU BİLİYOR MUYDUNUZ?                                                                                                    SIRALAMALI SEZONLARIN BU SEZON YENİDEN TİER VII OLACAĞINI BİLİYOR MUYDUNUZ?                                                                                                    JAPON DONANMASI İÇİN YENİ BİR ZIRHLI AĞACI YAYIMLANACAĞINI VE BU AĞACIN EN SON GEMİSİNİN YAMATONUN KARDEŞ GEMİSİ MUSASHI OLACAĞINI BİLİYOR MUYDUNUZ?                                                                                                    USS MISSIOURI GEMİSİ İÇİN WG'NİN SİZDEN TAM OLARAK 800.000 SERBEST DENEYİM İSTEDİĞİNİ BİLİYOR MUYDUNUZ?                                                                                                    WG'NİN ASIA SUNUCUSU İÇİN YAPTIĞI ETKİNLİKTE İNGİLİZ KRUVAZÖRLERİ İLE 100K YANGIN HASARI VERMENİZİ İSTEDİĞİNİ BİLİYOR MUYDUNUZ?                                                                                                    OYUNDA Kİ "ŞANSINI DENE" KUTUSUNDAN SİZE BİR "GREMYASHCYH" ÇIKMA OLASILIĞININ 55556 DA 1 OLDUĞUNU BİLİYOR MUYDUNUZ?                                                                                                     "ANSHAN" VE "ARIZONA"'NIN SIRALAMALI SEZONDA Kİ EN YÜKSEK KAZANMA ORANINA SAHİP GEMİLER OLDUĞUNU BİLİYOR MUYDUNUZ?                                                                                                    BU GEMİLERİ "ATAGO", "TAKAO", "BISMARCK", "CLEVELAND" VE "BENSON"'IN TAKİP ETTİĞİNİ BİLİYOR MUYDUNUZ?                                                                                                     "MURMANSK" KRUVAZÖRÜNÜN ARTIK POPÜLERLİĞİNİ YİTİRDİĞİ VE ÇOK FAZLA SATTIĞI İÇİN MARKETTEN KALDIRILACAĞINI BİLİYOR MUYDUNUZ?

Ağustos 08, 2016

Pazar Pazar Tarih: Kanal Hamlesi !

1942 yılının başlarında Kriegsmarine(almanacada donanma anlamına gelir) kendini çok zor bir durumda buldu: Fransız limanı olan Brest demir atmış işgalci gemilerle dolu idi;sadece alman ağır kruvazör "Prinz Eugen" değil ayrıca iki adet "Scharnhorst" sınıfı zırhlılarıda vardı. Bu oldukça sıkıntılı bir durumdu çünki Brest limanı Kraliyet Hava Kuvvetlerinin bombardıman menzilindeydi ve bu limanı bombalamak için bundan iyi bir zamanlama olamazdı. İngiltere için savaş uzun süre önce bitmişti ve İngiliz Hava Kuvvetleri kendi karasularında güvenliği tam olarak sağlamıştı.Buna ek olarak "Bismarck"'ın batışı hâlâ hafızalarda ki tazeliğini korurken iki taraf içinde sonuçları farklı olmuştu: İngiliz deniz gücü Atlantik te artık kendinden emindi, kanal ve almanlar için söylenecek birşey yoktu. "Tirpitz"'e sorti yapmak istedilerse de, "Bismarck" olayının korkusuyla cesaret edemediler.

İngiltere bunu yapabilir iken(Alman gemilerini vurmaktan bahsediyor)-ki birçok zaman yapmıştır- birçok ana gemisini kaybeden Alman Deniz Kuvvetleri "Bismarck" ın kaybnın ardından neredeyse felce uğrayacaktı.Eğer Sovyet ve İngiliz tedarik gemilerini tutmak istiyorlar ise işe yarayan tüm gemilerine ihtiyaçları vardı ve bunun anahtarıda iki adet "Scharnhorst" sınıfı zırhlılardı.

Brest limanı sarılıyordu, ancak Alman gemilerinin yapacağı şeyler çok kısıtlıydı. Hareket ettiklerinde ise bu bir taktiksel harekat değildi sadece çaresizlikten gelen bir hamleydi.


Alman zırhlısı Gneisenau


 Alman Ağır Kruvazör Prinz Eugen

Alman Zırhlısı Scharnhorst

Üstte: Scharnhorst, Gneisenau ve Prinz Eugen, bu üç gemi hamlesini yaptı.

Donanmanın çekirdeğini oluşturan bu üç gemi cehennemin içinde sıkıştı ve sadece doğru kombinasyon, beceri ve şans onları oradan çıkartabilirdi. Almanlar, İngiliz rakiplerine karşı kaçma planını tasarladılar.

Almanlar tarafından bu operasyona verilen kod adı "Cerberus" oldu. Tüm fikirler, mitolojiler artık kabul edilmişti. Almanları bu cehennemin içinden çıkmaları için Cerberus'a ihtiyaçları vardı.-Cerberus hadesin cehennem kapısında bekleyen üç başlı köpeği temsil eder-

Kanalı zorlamak cüretkar bir hareket olurdu. Danimarka boğazına dönmek ise daha güvenliydi çünki İngilizlerin buradaki kontrolü çok ağır değildi, ancak bu uzun yolculuk İngilizlere, Alman filosunun önünü kesmek için fırsat verecekti.

Alman muhribi(Muhtemelen bir Z29) Cerberus harekatında filoya sancak gemiliği yapıyor

Kanal hamlesi temel olarak bir süpriz oldu; görevin en tehlikeli adımına korunaklı olarak gidiyorlardı-dar Dover boğazına-korunaklı diyorum çünkü gece karanlığı onları gizlemişti.

Almanlar İngiliz gözlemcileri ve casusları aldatmaya çalışıyordu. Üzerlerinde "Tropik bölgede kullanılmak üzere" yazan petrol varilleri ve mürettebatı için beyaz üniforma sipariş ediyordu. Tıpkı Batı Afrikaya geri dönen gemiler gibi. Gneisenau Ocak ayından bir bombardıman saldırısında yaralanmıştı ve adeta mucizevi bir şekilde bu operasyonun başlama tarihi olan 11 Şubat'a yetişmişti.11 Şubat olarak planlanan harekat bazı sebepler dolayısıla 12 şubata ertlenmiş ve bu ertelenme aslında Almanlar için başka bir şansı getirmişti. Tam o gün bir ingiliz gözlem uçağı Brest limanına doğru gelirken bir alman avcısı kadar üssüne kadar kovalanmış ve Almanların hareketlerini üsse bildirememişti.

Koramiral Otto Ciliax, Brest kuvvetleri komutanı


Artık iki alman zırhlısı bir ağır kruvazör ve altı muhrip 12 şubat gece yarısından hemen önce yolculuğuna başladı.

"Tirpitz"'in Atlantik'te yaydığı korkudan ötürü birçok İngiliz gemisi -ki bunlara "Rodney" ve "King George V" dahil olmak üzere- kuzeyde Alman gemisi için bekletiliyordu. Ancak o bölgede "HMS Sealion" denizaltısı Brest limanına bir harekat için bekliyordu. Bu Alman filosu için tek tehditti.(HMS kelimesi Majesteleri anlamında kullanılır)

Yapılan aldatma çalışmalarının sonucunda İngilizler sonunda Almanların şafak vakti ayrılacağına inandı, ancak nasıl olduysa kanal çoktan gece geçilmişti. Operasyonda yer alan tüm Alman komutanların operasyona iyi hazırlanması bu başarıyı getirtmişti, bu harekatın başarılı bir harekat olduğu asla red edilemezdi ancak Alman gemileri Dover boğazına girdiği zaman düşman tarafından tespit edildi.

12 Şubatın öğlesini geçmemişti ki Koramiral İngiliz kuvvetlerini farketti, Bertram Ramsay de Alman filosunun tespit edildiğinden haberdar edilmişti.

İngiliz kuvvetleri hazırlıksız yakalanmıştı ancak yinede ne pahasına olursa olsun hedeflenen alman gemilerini yok etmek için nişan aldılar. Ancak İngilizler 600 den fazla uçağını karşı saldırı için başka bir yere göndermişti. Ellerinde kalan az sayıda uçak ve Dover boğazındaki topçu desteği ile saldırıya başlandı.

İlk saldırı "Fairey Swordfish" torpido bombardıman uçaklarından geldi,-daha önce aynı tarz uçak Bismarck ın dümenini etkisiz hale getirmişti- Saldırı filosunun komutanı kayıpsız bir şekilde Bismarck a hasar vermiş ve geri dönmüştü. Ancak bu sefer "Prinz Eugen" batan arkadaşının intikamını alacaktı. Üzerine doğru gelen 6 uçakta torpidolarını bıraktı ancak hiçbiri gemiye isabet edemedi dönüş yolunda hepsi Eugen tarafından düşürüldü. Artık filo komutanı olan "Esmonde" hayatta değildi ancak onun bu cesareti Koramiral Otto Ciliax tarafından bile övgüyle söz edildi.

Kötü hava koşulları ve iyi koordine olmuş alman filosu üç saat süren ağır bombardımana rağmen kayıpsız bir şekilde boğazı geçti.

Boğazda ki 6 İngiliz muhribide avantajın Alman filosuna geçmesiyle birlikte geri çekildi ancak "HMS Worcester" ağır yara almıştı ve Alman gemilerinden gelen ateş sonucunda 26 adamını kaybetmişti.


Alman filosunun Brest den Alman üssüne giden rotası

Tüm Brest filosu başarılı bir şekilde dar boğazdan geçmişti. Winston Churchill bu duruma pek üzülmemişti. O Brest in artık kurtarıldığını düşünüyor ve şu cümleyi kuruyordu : Atlantik teki pozisyonumuz şimdi kötü olmaktan çok uzakta, gittikçe iyileşiyoruz.

Tüm bunlar olurken Alman filosu yoluna devam ediyor yol üzerindeki RAF(İngiliz Hava Kuvvetlerinin kısaltılmışı) ve Hollanda birlikleri kendileri için bir engel oluşturmuyordu.

İngiliz muhribinin döşediği mayınlardan biri Alman zırhlısı olan "Scharnhorst" u yaralıyor ve devre dışı bırakıyordu.

Neyse ki "Scharnhors" mayın saldırısından yarım saat sonra motorunu ve elektrik sistemini tekrar işler hale getiriyor aldığı hasara rağmen maksimum hızına ulaşabiliyordu. Mürettebat güvertede gemiyi kontrol ediyor kötü hava hâlâ devam ediyordu. Şu ana kadar filo için herşey yolunda gidiyordu.

Akşam 17:55 de Terschelling kıyılarından altı mil ötede, "Gneisenau" tıpkı kız kardeşi gibi mayına çarptı ve motor sistemi arızalandı. Yarım saat kadar denizde hareketsiz kaldı ve tamiratın bitmesini bekledi. Mayın gemiden birkaç yüz metre ötede patladığı için gemideki hasar yüzeysel oldu ve tamiri uzun sürmedi.


Mayın hasarından sonra Scharnhorst denizde hareketsiz dururken.


Yaklaşık bir-bir buçuk saat sonra "Scharnhorst" ikinci mayın hasarını aldı. Yine elektrik sistemi ve motoru arızalandı ancak bu sefet iki yüz tondan fazla su aldı ve yedi derece yan yattı. Neyse ki hasar sadece dış gövdeye hasar vermişti ve sadece bir denizci ciddi şekilde yaralanmıştı.

"Scharnhorst"'un sorunları nihayet giderildi ancak filo içerisinde şansız bir gemi olarak alındı. Rotasını Elbe boğazına çevirdi ve limana gitmeye çalıştı ancak yol üzerinde bir gemi batığı ile çarpıştı. Su almaya başladı ve dümeni arızalandı ancak yine bir şekilde ve en sonunda evine dönmeyi başardı.

Almanlar yeni bir RAF saldırısı bekledilersede bu tehdit hiç gerçekleşmedi ve mayınlarında verdiği korku ile neredeyse bir salyangoz hızı ile iki zırhlı da limana ulaşmayı başardı.

Ortada nihai bir mutluluk varsa buda "Prienz Eugen"'in hava saldırısını püskürtmesiyle oluşmuştu. Üstelik bu saldırılardan hiçbir hasar almamıştı.

13 Şubat 1942 günü birbirinden oldukça farklı taraflara iki mesaj gönderildi. Koramiral'in mesajında şunlar yazıyordu: "Cerberus operasyonu başarıyla sonuçlanmıştır"Ne yazık ki "Gneissenau" için Kanal hamlesi onun en son görkemli hatırası olacaktı. Tamir için gittiği limanda bombalandı ve tadilat tarihinin bitimine yakın bir zaman kala battı. Kız kardeşi "Scharnhors" ise ancak 2 yıl daha hayatta kalabildi. Sadece "Prinz Eugen" bu kanal üçlüsünden hayatta kalmayı başaran ve savaşın bitimini gören tek gemiydi. Ancak oda savaş ganimeti olarak Amerika ya verildi ve Nükleer testler sırasında batırıldı.

Bu hikaye Cerberus operasyonunun sadece bir kısmını içermektedir. Eğer daha fazlasını merak ediyorsunuz size kitabı okumayı tavsiye ederim. Yakın zamanda bu efsanevi gemi "Prinz Eugen" premium limanda yerini alacak.

Pazar Pazar Tarih yazı dizisinin ilk hikayesi burada son buluyor.

Kaynak: Scharnhorst and Gneisenau by Richard Garrett, https://fleetreview-wows.com/2016/08/07/history-sunday-the-channel-dash/Hiç yorum yok:

Yorum Gönder