WORLD OF WARSHIPS'IN KONSOL SÜRÜMÜ İÇİN ÇALIŞMALARA BAŞLANILDIĞI BİLİYOR MUYDUNUZ?                                                                                                    AMERİKAN UÇAK GEMİLERİ İÇİN AP DİVE BOMBER ÖZELLİĞİNİN GETİRELECEĞİNİ BİLİYOR MUYDUNUZ?                                                                                                    WG SERBEST DENEYİMLE SATIN ALINABİLECEK YENİ BİR GEMİNİN ÜZERİNDE ÇALIŞTIĞINI BİLİYOR MUYDUNUZ?                                                                                                    WG'NİN ENVANTER ÖZELLİĞİ GETİRİLDİKTEN SONRA GİZLİCE TÜM SATILABİLEN PARÇALA İNDİRİM YAPTIĞI VE İNSANLARI UYARMADAN YARI YARIYA ZARAR SOKTURDUĞUNU BİLİYOR MUYDUNUZ?                                                                                                    SIRALAMALI SEZONLARIN BU SEZON YENİDEN TİER VII OLACAĞINI BİLİYOR MUYDUNUZ?                                                                                                    JAPON DONANMASI İÇİN YENİ BİR ZIRHLI AĞACI YAYIMLANACAĞINI VE BU AĞACIN EN SON GEMİSİNİN YAMATONUN KARDEŞ GEMİSİ MUSASHI OLACAĞINI BİLİYOR MUYDUNUZ?                                                                                                    USS MISSIOURI GEMİSİ İÇİN WG'NİN SİZDEN TAM OLARAK 800.000 SERBEST DENEYİM İSTEDİĞİNİ BİLİYOR MUYDUNUZ?                                                                                                    WG'NİN ASIA SUNUCUSU İÇİN YAPTIĞI ETKİNLİKTE İNGİLİZ KRUVAZÖRLERİ İLE 100K YANGIN HASARI VERMENİZİ İSTEDİĞİNİ BİLİYOR MUYDUNUZ?                                                                                                    OYUNDA Kİ "ŞANSINI DENE" KUTUSUNDAN SİZE BİR "GREMYASHCYH" ÇIKMA OLASILIĞININ 55556 DA 1 OLDUĞUNU BİLİYOR MUYDUNUZ?                                                                                                     "ANSHAN" VE "ARIZONA"'NIN SIRALAMALI SEZONDA Kİ EN YÜKSEK KAZANMA ORANINA SAHİP GEMİLER OLDUĞUNU BİLİYOR MUYDUNUZ?                                                                                                    BU GEMİLERİ "ATAGO", "TAKAO", "BISMARCK", "CLEVELAND" VE "BENSON"'IN TAKİP ETTİĞİNİ BİLİYOR MUYDUNUZ?                                                                                                     "MURMANSK" KRUVAZÖRÜNÜN ARTIK POPÜLERLİĞİNİ YİTİRDİĞİ VE ÇOK FAZLA SATTIĞI İÇİN MARKETTEN KALDIRILACAĞINI BİLİYOR MUYDUNUZ?

Ağustos 12, 2016

RUS S/C - 11/08/16

Bir S/C ile daha karşınızdayım. EU Topluluk Katılımcısı olan "Carnotzet" tarafından ingilizceye çevrilen bu seferki röportajımız oyunun mevcut haliyle ilgili. Özellikle istatistiksel veri kullanarak "Khabarovsk" ve "Zao" gemilerinin oyun içinde ne kadar dengesiz güç oluşturduğunu ve "Moskva" 'nın da bunlardan aşağı yanının olmadığı gösterilmiş. Keyifli okumalar.

S1. Benim size sorum son yayınladığınız notlarda ki spotlama ve tanklama ile ilgili. Hatta daha çok tanklama ile. Mümkünse , teknik olarak konuşuyorum, oyuncuların nerede tanklama yapacağını nasıl izleyeceksiniz? Öte yandan köşe sınırından ilerleyen ve dört kişinin arasında kalıp attıkları salvolardan kurtulan bu kişinin yaptıkları da tanklamaya girecek mi? Eğer girecekse farklı mı ödüllendirilecek?

C. Şu durumda bu mümkün değil ama bizdeki bilgilere göre savaş boyunca kim daha fazla aktif olursa o kişi daha fazla tanklama ödülü kazanacak. Eğer gelecekte yeni koşullara ihtiyaç olduğunu görürsek bunu ivedilik ile getireceğiz.

S2. Topluluğun büyük bir kısmının clan sistemini beklediği bir sır değil. Biliyoruz en başından beri çalışıyor falan filan ve bir gün yayımlanacak. Benim burada öğrenmek istediğim bu işle hangi biriminiz ilgileniyor ve bu birim başka hangi işle ilgileniyor?(Bunu soruyorum çünkü belki clandan daha önemli dedikleri bir şey vardır)

C. Bu iş metagame dediğimiz ekibimizin elinde(Ekonomik, sıralamalı savaşlar, ekip savaşları vs..) bu arkadaşlarla beraber Minsk şehrinde tüm haritalar üzerinde clan sistemi üzerinde çalışıyoruz. Planlarımız yıl bitmeden clan sistemini oyunculara sunmak ve bunun için gerçekten çok çalışıyoruz.

S3. Zırh görüntüleme özelliğinin durumu nedir?

C. Neredeyse hazır. Birkaç final testlerinden geçirip önümüzdeki birkaç güncellemeden sonra sizlere sunacağız. Eğer hatırlarsanız bu 2016 planlarımız içindeydi yani henüz vaktimiz dolmadı.

S4. Geçenlerde geliştiricilerinizin yangın mekaniklerinin çalışma prensiplerinden memnun olduğunu söylemiştiniz. Burada önemli bir nokta bir kruvazörün bir zırhlı karşısında daha fazla fırsata sahip olması gerektiği. Buna katılıyorum ama soracağım soru bununla ilgili değil.

Görünmeyen kimselerden gelen ateşlerle kavrulan zırhılıların durumu ne olacak?
Eğer isterseniz sisten gelen ateşleri bunların arasından çıkarabiliriz, çıkarsak bile gizlilikten gelen ateşlere karşı zırhlılar ne yapacak? Onları yakalayamazlar karşılarında hiçbir sanşları yok.

C. Bu açıkladığınız durum 1v 1 durumları için oldukça geçerli ancak öteki yandan bir zırhlı kruvazörün canını tek bir salvoda tamamen alabilir yada yarısına getirtebilir. Şuan ki durumda bir görünmez ateşin zararlı olduğunu düşünmüyoruz zaten bu olay çok özel bir yapım gerektiriyor(Kaptan skilleri, menzil arttırımı, gizlilik yükseltmeleri vs) ve bu yapım gemiyi başka alanlarda çok zayıf bırakıyor ve bu özellik çok kalabalık savaşlarda genelde kullanışlı olmuyor.

Yangın mekanikleri ile ilgili sorunuza dönecek olursak ben bunu detaylı olarak yanıtlamak istiyorum. Biliyorum ki bir çok oyuncu yangından daha ölümcül ne olduğunu merak ediyor. Bu durum zırhlı kaptanlarına göre değişir. Tier VIII ve X gemilerini ele alarak bir örnek verelim.

-Genel olarak Zırhlı popülerliği
Rus sunucusundan alınan verilere göre Ocak ayından Temmuz ayına kadar olan sürede Zırhlı oynama popülerliği stabil hatta ufak bir artış göstermiş. Eğer bu zaman aralığında oynanmış standart savaş verilerini bu sunucudan alırsak tüm bu savaşlarda ki zırhlı oranı %32.9 dan %35.1'e çıktığını görürüz. Böylece oyundaki toptan gemilerin üçte birinden fazla bir orana sahip oldular. Alman zırhlıların yayımlanması ile birlikte bu oranda daha fazla artış bekliyoruz.

-Zırhlı hasar dağılımı (alınan hasar)
Son 30 günlük period içersinde Zırhlılarının en büyük hasar alma kaynağını ZD mermiler ve torpido oluşturuyor (Alınan tüm hasarın %42 'si ile %45.6 'sı ZD mermiler tarafından) bunun yanısıra torpido ve su almada da oranı da(%19.9 - %20.2). YP mermilerin verdiği hasar %16.8 ile %17.8 arasında kalırken yangın hasarıda %14.5 ile %17.6 arasında. Şunu da hatırlatmak isterim Köşk hasarının %10 'u kadar canı(Direkt olarak köşk ve torpido hasarı), yangın ve su almadan kaybedilen canın ise hepsi geri kazanılabilir. Bu yüzden savaş alanından ağır yaralanmış bir zırhlının kaçıp gitmesine izin verirseniz aynı zırhlı size yarı canlı olarak geri dönecektir.

-Çok kısa bir özet vermek gerekirse
Zırhlılar oynanır. Zırhlılar hayatta kalır. Zırhlılar hasar verir. Zırhlılar iyi ve kullanışlı bir sınıftır. Eğer biz bunları dahada güçlendirirsek, hayatta kalma yeteneklerini arttırırsak(özellikle yangın ve YP'e karşı), kesinlikle "overpowered" diye tabir ettiğimiz aşırı güçlü bir sınıf yaratmış oluruz. Oyunumuz resmen "World of Battleships" 'e(Zırhlıların dünyası) dönüşür ve bu çok kötü olur. %35.1 popülerlik biz bununla yaşayabiliriz. Gerçi bu sayıda çok fazla olmanın kıyısındadır.

Yani biz kullanıcıları dinlersek bu sınıfı zayıflatmamız gerekir. Eğer güçlü bir hayatta kalma oranı verirsek bu seferde silah gücünü düşürmemiz gerekiyor o zamanda canı olan ama hasar vuramayan bir sınıf olmuş olacak.

Bu sebeple planlarımız arasında Zırhlı dengesiyle oynamak yada Yangın mekaniklerini değiştirmek yok.

S5. Daha önce size sormuştum. Moskva 'nın performansı aşırı diye. Siz ise hayır demiştiniz. Tabloya bakarsanız eğer göreceksiniz. Sunuculardan alınan bilgiye göre kruvazörler.

Nation
Battles
Win rate
Avg. frags
Avg. damage
Avg. experience
Avg. planes destroyed
Kills / deaths
MoskvaU.S.S.R.22 76957.45 %1.0980 1731 8454.982.83
ZaoJapan81 40856.48 %1.1480 0571 9804.192.86
HindenburgGermany29 63955.55 %1.0270 2531 9085.982.29
Des MoinesU.S.A.46 22554.36 %1.0865 4962 0727.052.05
Aynı soruyu Khabarovsk içinde sormuştum. Aşağıda yine oyundaki tüm muhriplerin sunucu bilgileri bulunmakta.

Nation
Battles
Win rate
Avg. frags
Avg. damage
Avg. experience
Avg. planes destroyed
Kills / deaths
KhabarovskU.S.S.R.28 14158.91 %1.0758 5291 8681.262.22
ShimakazeJapan92 54852.40 %0.9650 1221 6700.301.92
GearingU.S.A.30 02055.26 %1.0748 7521 9851.311.83
Evet işte sorum geliyor. Planlarınız da "Zao" 'ya bir dengeleme getireceğiniz var ancak siz Moskva 'nın ne kadar "overperforming"(standart üstü performans) olduğunu görmüyorsunuz. Hatta "Yamato" 'yu bile.

Lütfen söyleyin bunlar tesadüf mü yoksa bu ülkelerin gemileri kağıttan mı yapılmıştı?

C. Kruvazör "Moskva" ile muhrip "Khabarovsk" 'un ortak yönü neredeyse 1 v 2 savaşlar için ideal olmaları. Aynı zamanda bu bir dezavantajdır: yüksek tespit menzili gibi.

Moskva ise kolayca zırhlılardan hasar alır, "Khabarovsk" ise "Kruvazörlerden". Bu gemiler için çok belirgin bir rolleri ve birçok farklı dezavantajları olduğunu söyleyebiliriz. Onlar yan yana geldiklerinde cehennem yaratabilirler ama yukarıda saydıklarım tarafından kolayca da yere serilebilirler. Şuan ki oynanış içerisinde onlara bir dengeleme getirtmeyi düşünmüyoruz.

Kaynak: EU Resmi Forumu Başlığı

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder